Како брзо да изгубите тежина за жена за една недела за 5 кг и да ги отстраните стомакот и страните?

Вишокот килограми им предизвикува многу проблеми на жените, а тешко е да се ослободат од него. Особено е тешко да се отстранат масните наслаги на абдоменот. Но, постојат ситуации кога итно треба да изгубите тежина, на пример, има важен настан што треба да носите прекрасен фустан. Во такви случаи, жените се прашуваат: како да изгубат тежина за една недела за 10 кг дома и да го отстранат стомакот и страните. Всушност, тоа е можно, но треба да запомните дека таквото екстремно губење на тежината е нездраво. Покрај тоа, по нагло исчезнување на телесните масти, тие брзо ќе се вратат подоцна.

Девојчето ослабе за една недела и го намали обемот на стомакот

Како да изгубите тежина за една недела за 5 килограми и да го отстраните стомакот дома?

Решавањето на овој проблем ќе бара интегриран пристап. Не бара екстремни диети или гладување. Можете брзо да изгубите тежина со помош на правилна исхрана во комбинација со физичка активност.

Ако има проблем, како да изгубите тежина за една недела за 5 кг и да го отстраните стомакот, треба да ги разберете карактеристиките на губење на тежината. Вишокот маснотии, пред сè, се таложи на стомакот, а од таму заминува последен. Со нормално слабеење со помош на диети, прво ќе се намали обемот на рацете и лицето.

За да се стимулира исчезнувањето на салото од половината, неопходна е физичка активност. Покрај тоа, потребни се посебни вежби кои ги оптоваруваат стомачните мускули. Покрај тоа, третманите за убавина како што се масажите или облогите на телото можат да помогнат.

За толку кратко време, многу телесни масти нема да можат да исчезнат. Во основа, слабеењето настанува поради чистење на цревата и отстранување на вишокот вода од телото, па потоа тежината се враќа. Покрај тоа, треба да знаете колку можете да изгубите тежина за една недела. 10-15 кг може да се изгуби само ако почетната тежина е многу голема. Просечна жена со просечна фигура која сака брзо да го намали обемот на стомакот може да смета само на исчезнување од 3-5 килограми.

За да научите како брзо да ја намалите тежината, треба да ги елиминирате причините за нејзината акумулација. Зошто се појавуваат масни наслаги:

 • поради неправилна и неправилна исхрана, телото почнува да прави резерви, пред се во стомакот;
 • стресот доведува до зголемување на количината на хормонот кортизол, кој го забрзува акумулацијата на маснотии;
 • недостатокот на сон доведува до забавување на метаболичките процеси;
 • хормоналните пореметувања со возраста доведуваат до зголемување на телесната тежина;
 • вишок калории во храната што нема време да се потроши.

Корисни совети

Експертите веруваат дека екстремното слабеење е нездраво. И по враќањето на вообичаената исхрана, мастите повторно ќе се вратат. Затоа, ваквото слабеење се препорачува кога има вистински итен случај. Но, за навистина да изгубите тежина и долго време, треба да ги следите советите на експертите:

 • целта треба да биде реална, подобро е да се губат телесната тежина малку по малку, но стабилно;
 • следете ја исхраната, диетите не се потребни, но исхраната ќе треба да се промени;
 • намалување на калориската содржина на храната со ограничување на јаглехидратите и слатките;
 • јадете само домашна храна, одбивајте брза храна и погодна храна;
 • исхраната треба да биде повеќе зеленчук и овошје;
 • пијте доволно вода дневно;
 • не го прескокнувајте појадокот
 • јадете протеинска храна дневно;
 • потребна е редовна физичка активност;
 • 3-5 пати неделно ви треба кардио тренинг;
 • ослободете се од лошите навики;
 • избегнувајте стресни ситуации, спијте добро и одржувајте добро расположение;
 • не користете лекови за согорување маснотии, бидејќи тие доведуваат до дефекти во метаболичките процеси и можат сериозно да му наштетат на здравјето.

И последниот совет: слабеењето на таков екстремен начин се препорачува само на млада возраст. По 45 години, зголемувањето на телесната тежина најчесто се поврзува со хормонални промени. Во овој случај, масните наслаги само се акумулираат на стомакот. Но, диетите нема да помогнат да се ослободат од нив, тие можат само уште повеќе да ги влошат метаболичките процеси.

Како можете брзо да изгубите тежина и да го отстраните желудникот дома со помош на исхрана?

Најчесто, оние кои се заинтересирани за тоа како брзо да изгубат тежина и да го отстранат стомакот користат диети. Со таква диета дигестивниот систем е под голем стрес. Така што за една недела ќе испадне да изгубите тежина, но во исто време се развива гастритис или дисбактериоза. За да не му наштети на вашето здравје, треба да ги следите советите на нутриционистите за исхрана:

 • по брзото исчезнување на вишокот килограми, тие исто така брзо се враќаат, па затоа не се препорачуваат строги диети;
 • на луѓето со слаба психа не им се препорачува да користат моно-диета;
 • треба да изберете електроенергетски систем за да содржи познати производи;
 • јадете во мали порции, но не заборавајте да јадете неколку пати на ден, по можност на секои 3 часа;
 • пијте доволно вода;
 • за чистење на цревата, се препорачува да се користат трици наутро;
 • последен пат да се јаде 3 часа пред спиење;
 • зголемете ја количината на влакна преку овошје, зеленчук и јаткасти плодови;
 • храна со јаглени хидрати треба да се консумира наутро, најдобро за појадок;
 • одбијте штетни производи.
Ако сакате да изгубите тежина за една недела, мора да се откажете од слатките

Забранети производи

Ако се прашувате како да ослабете без диета и да се ослободите од стомакот, треба да знаете кои намирници најчесто доведуваат до дебелеење. Ако ги одбиете или сериозно ја ограничите нивната употреба, можете да изгубите неколку килограми дури и без диета. Кои се овие производи:

 • маргарин и други огноотпорни масти, мајонез, подготвени млечни производи;
 • шеќер и слатки подготвени на негова основа;
 • зачини, зачини, сосови - го зголемуваат апетитот;
 • пржена храна;
 • колбаси, колбаси, шунка;
 • слатки подготвени пијалоци, особено газирани;
 • алкохол, особено пиво;
 • сите јадења со брашно, кондиторски производи.

Што можете да јадете?

Оние кои се заинтересирани како да ослабат и да го отстранат желудникот треба да знаат дека сите штетни намирници мора да се заменат со здрава. Наместо животински масти, користете маслиново масло, мајонезот се заменува со кисела павлака или јогурт со малку маснотии. Наместо леб, дозволен е леб од цело зрно, зачините се заменуваат со зеленило. Од слатки се користат мед и сушено овошје.

Исхраната треба да вклучува житарки, јаткасти плодови и секогаш свеж зеленчук и овошје. Каша потребни овесни снегулки или леќата, најдобро е да ги користите наутро. Јаткастите плодови не треба да бидат повеќе од 50 g на ден. Од овошјето, предност треба да се даде на јаболка, грејпфрут и портокали.

Постои и трик кој ќе ви помогне побрзо да ослабете. Треба да јадете повеќе протеини. За негово варење потребна е енергија која телото ќе ја земе од телесните масти. Ова е причината зошто високо протеинските диети се толку популарни.

Како да се исчистат цревата?

Можете брзо да изгубите тежина со чистење на цревата. Честопати желудникот се испакнува поради акумулација на фекални камења и токсини. Постојат неколку безбедни начини за чистење на цревата за неколку дена.

 • Пред спиење испијте една чаша кефир со додадена лажица маслиново масло. Смесата треба да биде на собна температура.
 • Направете сок од 1 кг цвекло. Оваа количина треба да се пие во текот на денот, може да се разреди со вода.
 • Салатата „Метелка" се консумира дневно 3 дена. Се прави од свежа зелка, моркови и цвекло во сооднос 3: 1: 1. Не додавајте сол, зачинете со сок од лимон или маслиново масло.
Пиењето сок од репка ќе ви помогне да изгубите тежина за една недела во стомакот

Најдобрите диети за брзо слабеење

Доколку има проблем, како да ослабете дома и брзо да го отстраните желудникот, можете да користите една од безбедните седумдневни диети.

Диета на Дукан

Ќе ви помогне да изгубите 4-6 кг неделно. Неговата особеност е да консумира не повеќе од 1000 калории дневно. Просечен човек согорува помеѓу 1. 500 и 2. 500 калории дневно, во зависност од физичката активност. Ова е суштината на губење на тежината - телото ги троши калориите што недостасуваат од резервите на маснотии. Колку повеќе физичка активност, толку побрзо ќе се изгуби тежината.

Предност во оваа диета се дава на протеинска храна. Се користат пилешко, мисирка, посна риба, јајца, урда. Потребни ни се кисело-млечни производи со малку маснотии за да се подобри функцијата на цревата, дозволени се овесни снегулки, леб од цели зрна. Треба да пиете супа од шипинка, кафе од цикорија, зелен чај.

Диетата може да се направи независно, главната работа не е да се надмине дневната стапка од 1000 калории. Но, можете да го користите подготвеното мени.

Диета со леќата

Помалку разновидна исхрана со диета со леќата. Овој производ содржи многу протеини, витамини и минерали. Затоа, дури и за една недела нема недостаток на хранливи материи. Но, можете да изгубите 5 кг вишок тежина.

За да не се задавите од сува каша, можете малку да го диверзифицирате менито. Дозволено е да се додадат зеленило, сушено овошје, јаболка во леќата. Од четвртиот ден, еднаш неделно, можете да вклучите посно месо или јајца. Секојдневно се пие чаша кефир или јогурт. Бидете сигурни да пиете мед вода, билен чај.

Кашата од хељда се подготвува за оваа диета на посебен начин: мора да се попари со врела вода преку ноќ во термос. Треба да го јадете без сол и зачини.

Диета со кефир

Не се состои само од кефир, бидејќи е тешко да се одржува таква моно-диета долго време, а не е добра ниту за цревата. Но, ако правите диета, не само што можете да изгубите до 5 килограми тежина, туку и да го подобрите варењето. За да го направите ова, пијте 0, 5-1 l кефир 1% маснотии дневно. Дополнително, секој ден се јаде 400 гр од еден производ.

 1. Компири печени без сол.
 2. Урда со малку маснотии.
 3. Овошје, освен банани, persimmons и грозје.
 4. Пилешки гради.
 5. Овошје.
 6. Ден на истовар на минерална вода.
 7. Овошје.
Благодарение на неделната диета на кефир, можете да го подобрите варењето и да изгубите тежина

диета со малку јаглехидрати

Тоа ви помага да изгубите тежина за една недела. Овој систем на исхрана се состои од три фази.

 1. Првите три дена се консумира само варена протеинска храна. Тоа може да биде меко варени јајца, пилешки гради, риба. Бидете сигурни да пиете зелен чај, билни лушпи и чиста вода. За чистење на цревата наутро, изедете една лажица ленено масло или ленено семе. Оваа фаза го започнува процесот на согорување на масти за калории.
 2. Следните три дена се зеленчук. Тие се потребни за чистење на цревата од токсини и отпадоци од храна. Зеленчукот треба да биде суров, да не содржи јаглехидрати. Тоа се краставици, зелка, бугарска пиперка, домати, модри патлиџани, ротквици. Може да се користат за правење смути или салати. Користете ленено масло за облекување.
 3. Последниот ден, можете да пиете само 1% кефир во количина од 1, 5 литри.

Збир на вежби

Покрај диетата за слабеење, задолжително е и вежбањето. Едноставен комплекс ќе им помогне на оние кои се заинтересирани како да изгубат тежина за една недела за 5 кг и да го отстранат стомакот дома. Се препорачува да се прави секојдневно. Секоја вежба се повторува најмалку 20 пати. Треба да направите 5 пристапи, не можете веднаш, но во текот на денот. Некои вежби се тешки, па се погодни само за млади жени кои се навикнати на физичка активност.

Можете да го користите следниов комплекс:

 • бавно трчање на место
 • изведете нишалки на нозете од стоечка или лежечка положба;
 • легнете на грб, држете стап во рацете, подигнете го горниот дел од телото;
 • изведувајте вежби „велосипед" и „ножици";
 • направете извртување - кренете ги колената, посегнете по нив со лактот на спротивната рака;
 • лентата треба да се одржи, ако е можно, до 5 минути;
 • направете „бран" со стомакот или едноставно повлечете го енергично додека вдишувате;
 • корисно е обрачот да се извртува, само да е тежок, а вежбата да трае најмалку 5 минути.

Покрај гимнастиката, треба да ја зголемите физичката активност во текот на денот. За да го направите ова, пешачете повеќе, откажете се од лифтот. Корисни часови во базен, возење велосипед, јога, танцување.

Како да изгубите тежина дома и да го отстраните стомакот на жената со козметички процедури?

Овој метод нема да помогне при дебелина и сериозни телесни масти. Но, жена со тенка фигура може да го намали струкот. За ова, се користат неколку методи.

 • масажата помага да се забрза циркулацијата на крвта и метаболичките процеси. Можете да го направите тоа сами. За да го направите ова, тријте ги проблематичните области додека не се појави мало црвенило. Можете да го направите тоа со рака, но подобро е да користите помошни уреди. Ефикасна масажа со сунѓер за масажа, масажери со игли. Можете исто така да користите специјални гелови и креми со ефект на согорување на маснотии;
 • завиткувањето исто така помага да се намали обемот на абдоменот. Суштината на постапката е локално зголемување на температурата, што доведува до забрзување на метаболичките процеси и циркулацијата на крвта. Можете да направите обвивки дома, подобро е да користите специјални формулации за ова. Ефективни се облогите со алги, глина, есенцијални масла. Постапката ја подобрува состојбата на кожата, помага да се ослободи од целулитот;
 • бањата помага да се губат телесната тежина, но маснотиите одат од секаде, не само од стомакот. Можете да ја посетите бањата само ако нема контраиндикации.

Можете да изгубите тежина за една недела за 5 кг, но ова бара интегриран пристап. Подобро е да не се користат диети доколку има некакви здравствени проблеми. Во овој случај, само треба да ја прилагодите исхраната со промена на исхраната. А за да се ослободите од масните наслаги во пределот на половината, важни се физичките вежби.