Диета „Омилена": мени за секој ден со рецепти за една недела од едноставни производи

Многу луѓе ослабеле откако ја пробале „Омилената" диета. За само една недела успеале да ослабат - без последици и маки.

Која е суштината на диетата

За 7 дена, треба да ги менувате деновите со храна со денови само на течности. Храната се избира според принципот на посебна исхрана. Прво јадат само зеленчук, потоа овошје, па протеини.

Мастите и сложените јаглехидрати практично се исклучени од исхраната. Содржината на калории во храната е мала, така што строгото почитување на забраните неизбежно ја намалува тежината.

Како да јадете додека сте на диета

Ова се само седум дена, од кои секој постепено го растовара телото. Секојдневните промени во исхраната - ова му поставува нова задача на телото, чиешто решение бара многу енергија. Секој од наведените видови храна бара производство на одреден комплекс на ензими. Ваквиот благ стрес го принудува телото активно да ја користи енергијата складирана во телесните масти.

Омилената храна се смета за неурамнотежена. Затоа, диетата се користи за кратки неделни периоди со прекини. За попријатно поминување на циклусот на слабеење, се препорачува да се следат неколку едноставни правила:

 • дополнување на исхраната со минерали и витамински комплекси;
 • редовно посетувајте свеж воздух;
 • изведувајте изводливи вежби или зголемете ја вашата активност на друг начин;
 • пијте повеќе - но не веднаш пред или после оброците.

наизменични денови

 1. Започнува попладне со пијалок.
 2. Зеленчук.
 3. Следниот ден на течности.
 4. Овошје.
 5. Ден за пиење.
 6. Верверички.
 7. Последниот ден е измешан.

Што пиете додека сте на диета?

Водата се смета за главен пијалок за време на диетите, но течностите може да бидат поразновидни.

 • Кефир - која било содржина на маснотии. За време на диетата, маснотиите се дефицитарни, па затоа една чаша масен кефир ќе ви овозможи да се чувствувате добро. Истото важи и за пиење јогурт и други пијалоци со млечна киселина.
 • Млеко - овој пијалок не е погоден за сите возрасни. Мора да се конзумира загреано, барем на собна температура.
 • Сокови - тие се подготвуваат самостојно. Купените сокови често се состојат од бои и вкусови со додаден шеќер. Домашниот сок се консумира без адитиви. Ако е направен од зелени кисели јаболка или агруми, се препорачува да се додаде вода за да се намали киселоста.
 • Чорби - од посно месо: пилешко, мисирка, потполошки.
 • Минерална вода без гас.
 • Компоти и течни бакнежи - со минимална количина шеќер.
 • Чај, какао - без додаден шеќер.
 • Кафе - малку по малку, без шеќер.

Не е неопходно да се пијат 2 литри. Ова е просечна вредност што не е погодна за секого. Се препорачува да се пресмета сопствен праг на потрошувачка на вода - ова е тежината помножена со 30 ml.

Пресметаната количина на вода се зголемува:

 • на температура, настинки;
 • во топло време, со обилно потење;
 • гастроинтестинални нарушувања, придружени со дијареа (ова го дехидрира телото).

Течностите треба да се пијат во мали порции, само кога се жедни или за да се удави гладот. Пиењето премногу е исто толку лошо како и недоволното пиење.

Угостителство за недела

Оваа диета не е многу вообичаена. Три дена од седум храна се заменуваат со пијалоци и чорби. Ова е одлично растоварување на телото, чистење на бубрезите.

Првиот, третиот и петтиот ден се за пиење.

Разновидност на зеленчук и овошје за „Омилена диета

Како правилно да ги користите пијалоците

Нема ограничувања за количината на течности на овој ден. Главните јадења на овој ден се:

 • чај;
 • топли чорби;
 • кефир (јогурт, ферментирано печено млеко).

Калорична содржина за еден ден за пиење - 1500 kcal. Од менито веднаш се исклучуваат готовите сокови од продавницата и газираните пијалоци - содржат многу шеќер и адитиви.

Ако бакнежите се вклучени во менито, тогаш ќе мора да трпите поскромно резултат, бидејќи тие се готват на скроб, што ја зголемува содржината на калории. Во исто време, желето добро се заситува и го олеснува издржувањето на деновите за пиење.

Соковите се подготвуваат пред консумирање, но пожелно е да се разредат со вода. Свежите сокови со пулпа содржат многу шеќери. Плус, мелените плодови не можат да се наречат за пиење, па затоа се разредуваат и со 50% вода.

Главниот пијалок на овој ден е водата. Може да се внесе со лимони, ѓумбир, нане, краставици. Дозволено е да се додаде мала количина мед.

Додека јадете течна храна, непожелно е телото да се изложува на зголемен стрес. Се препорачува да се одложи тренингот, џогирањето, тешката физичка работа. Ненавикнати на тоа, може да се појави вртоглавица, слабост, поспаност.

Првиот ден е за пијалоци.

Зеленчук - ден 2

На списокот на зеленчук не е вклучен компирот поради високата содржина на скроб. Од истата причина, авокадото и сличниот зеленчук богат со скроб и растителни масти не се на листата на препорачани намирници.

Салатите, чорбите и варените јадења се препорачуваат да се консумираат без сол. За да се намали потребата од сол во храната, се препорачува да се користи сок од лимон. Мајонез, готови сосови и кечапи се исклучени.

Една порција - не повеќе од 300 гр. Можете да седнете на маса не повеќе од 5 пати. Калоричната содржина на ден е 1000 kcal.

Најздравата опција за храна на овој ден се свежите салати. Без сол, со природни состојки, зачинети со растително масло. Иако е дозволена термичка обработка на зеленчукот, тоа не треба да се занесува - важно е да се запамети дека високата температура не само што ги разградува витамините и корисни соединенија, туку и ја намалува количината на енергија што ја добива лицето.

Идеални состојки за салата се краставици, зелка, домати, моркови.

Не можете да пржите на масло, но можете да зовриете, на пареа.

По зеленчук - уште еден ден без храна, само на пијалоци.

Овошје - четврти ден

Нема ограничувања, па денот лесно поминува.

Можете да јадете какви било бобинки и овошје, но по можност во согласност со неколку препораки.

 • Ананасот и грејпфрутот се најдоброто овошје за слабеење. Тие содржат комплекс на супстанции кои го активираат метаболизмот.
 • Јаболката се средство за добивање на сите потребни елементи во трагови, особено железо, како и подобрување на функционирањето на органите за варење.
 • Еден куп грозје е одличен начин да се засити телото со потребната енергија и комплекс од витамини. Се препорачува да се јаде со коски, добро џвакајќи ги.
 • Бананата ќе ви помогне да останете во добро расположение - на крајот на краиштата, таа содржи голем број на елементи кои придонесуваат за производство на хормонот на среќата, серотонин. Плус, работата на желудникот ќе се подобри, гладот нема да мачи.

Грозјето и бананите често се на листата што не треба да се прави во многу диети, но не и во оваа. Затоа, можете да подготвите хранлива салата со банани, со грозје и да се препуштите на додатокот.

Треба да јадете на секои 2-3 часа. Дневниот волумен на овошје е 2, 5 кг.

Следниот ден по овошниот ден се пијалоци.

Верверички - шести ден

Исхраната се состои од протеинска храна од растително или животинско потекло.

Планирајте пет оброци на ден со мали порции. Додатоците на јаглени хидрати во садовите се строго ограничени. Внесувањето на протеини во телото ќе помогне да се пополни дефицитот и да се генерира доволно енергија за активност.

Протеинот бара многу течност за да се вари. Препорачливо е да се пие чиста вода, а притоа да се ограничат чајот и кафето.

Производи за овој ден:

 • лесно месо - пилешко, мисирка, зајак;
 • школки и други морски плодови;
 • тврди јајца;
 • Риба;
 • јогурт без бои, вкусови и шеќер;
 • урда, млеко.

Сите производи се користат свежи или варени. Се користи готвење на пареа. Пржењето со масло е исклучено.

Храната богата со јаглени хидрати не е вклучена во исхраната.

Телото е заситено со протеини - тоа е извор на енергија и градежен материјал.

Последен ден - биланс

Овој ден се карактеризира и со слобода и ситост. Дозволено е користење на сите производи дозволени во претходните денови:

 • зеленчук;
 • овошје;
 • протеински производи;
 • пијалоци.

Производите се комбинираат на различни начини, како дел од салати и други јадења. Треба да јадете неколку пати во текот на денот, без прејадување, во мали порции.

Исхраната на седмиот ден може да се повтори понатаму - ова ќе го консолидира постигнатиот резултат. Неколку дена после диета со ваква урамнотежена исхрана со зеленчук, овошје и протеини е диета сама по себе и може да ја намали тежината. Можете да споредите - колку кг ќе исчезне за време на диета и за време на неделен оброк според правилата на седмиот ден.

Примерок мени за излез од диетата

 • Наутро - овесна каша на вода или пар тврдо варени јајца.
 • Попладне - супа од зеленчук, парче пилешко со зеленчук.
 • Навечер - салата.

Нападите на глад се потиснуваат со чаша кефир или јогурт, овошје, зеленчук. Пијат многу вода.

Правила за исхрана

Омилениот систем за исхрана е дизајниран за 1 или 2 недели. Од производите кои се пропишани за конзумирање во одредени денови, тие сочинуваат свое мени: прават салати, кроеви, чорби.

 • Деновите на пијалоци се тешки, мора да вежбате волја.
 • Солта и шеќерот се користат минимално. Шеќерот најдобро е целосно да се елиминира или да се замени со мед. Дозволено е да се додаде сол без да се надмине нормата (ова е лажичка без слајд).
 • Храната е зачинета со мала количина сол и симболична порција растително масло. Во салатите се препорачува додавање сок од лимон, помага да се надмине желбата за сол. Забрането е да се ароматизира храната со мајонез и готови сосови. Забранети се и павлаката и мастите од животинско потекло.
 • Не е дозволено консумирање алкохол. Исклучок е тешката верзија на вашата омилена диета, во која менито се надополнува со суво црвено вино последниот ден.

Омилена диета за оние кои сакаат да покажат волја

Ако резултатите добиени по стандардното мени не се многу пријатни, можете да пробате потешка опција. Оние кои покажуваат трпениеза 7 дена потребни се до 10 кг.

Распоред на оброци

 1. Првите два дена се на течности. Дозволени се само два пијалоци: чиста вода и кефир. Нема ограничувања.
 2. Третиот ден е на јаболка. Дозволено е да се заменат со портокали. Неограничено пиење.
 3. Следните три дена - на пилешко. Јадат само варени пилешки гради, без сол и зачини.
 4. Седмиот ден - на суво црвено вино.
 5. Порциите треба да бидат мали, а за да не страдате од глад, треба да јадете на секои 3-4 часа.
 6. Комплексноста на диетата е во ниската калорична содржина на диетата, па затоа се препорачува однапред да се исклучи висококалорична храна.
 7. Не ставајте се под физички стрес. Подобро е да поминете диета, особено денови за пиење, во релативен мир: ограничете се на прошетки на свеж воздух. Лесни тренинзи без замор. Ова е особено важно ако се забележи слабост, губење на силата.
 8. Бујоните се задолжителни. Тие се хранливи и ви помагаат да го поминете денот за пиење со помалку стрес.
 9. Се препорачува целосно да се исклучат готовите сосови и сокови од исхраната - тие содржат премногу адитиви: засилувачи на вкус, вкусови, бои, како и шеќер и сол.
 10. На протеинскиот ден, подобро е да се фокусирате на месо и риба, бидејќи млечните производи содржат лактоза, што ја намалува стапката на метаболизам.
 11. На крајот на диетата, се препорачува да се намали количината на висококалорична храна - ова ќе го спаси резултатот.
 12. Неделната диета се повторува на секои два до три месеци. Долгите курсеви се одржуваат еднаш годишно.
 13. По овој систем можете да јадете повеќе од 2 недели само со целосна доверба во вашето здравје, доколку се чувствувате одлично, нема хронични заболувања.
 14. За да одржите рамнотежа во телото, можете да земате витамини и минерални комплекси. Покрај тоа, една лажица овесна каша е вклучена во исхраната - ова е начин да се снабдува телото со деликатни влакна. Ова ќе спречи варење и запек. За истата цел се користат трици.
 15. За лесно пиење на дневната норма на вода, се препорачува да се прават лимонади, пијалоци од ѓумбир. Се засладуваат со малку мед.
 16. Од зеленчук подобро е да се изберат видови богати со растителни влакна. Нивната асимилација бара повеќе енергија отколку што содржат. Така, салатите и парчињата ќе ја намалат калориската содржина во исхраната, плус растителните влакна даваат долготрајно чувство на ситост.

Совети

Зошто треба да ја пробате вашата омилена диета

Со правилен став, опишаната рутина носи резултати. Многу луѓе успеаја да го тргнат своето губење на тежината и да почнат да губат тежина.

Цели денови на течна храна, постојаната промена во природата на производите го принудува телото да го промени составот на произведените ензими. Ова резултира со дополнителна потрошувачка на енергија.

Токму оваа диета помага вистински да ја почувствувате вашата волја. Ако сакате, можете да се поставите така што деновите за пиење ќе минуваат лесно и незабележано, а порциите од месо и зеленчук ќе почнат да се намалуваат без никакви маки.

Трошоците за храна се ниски. Подготовката на салати и лесни супи трае малку време.

Дури и по една недела ваква дискретна посебна диета, изгледот се подобрува, кожата станува свежа, косата сјае.

Аргументи против диетата

Има неколку негативни страни во вашата омилена диета.

Недостатокот на мотивација може да доведе до сериозни напади на глад. Можете да го поправите ова со обезбедување на активности на кои ќе биде интересно да се префрлите. Кефирот или јогуртот добро го удават гладот, нема ограничувања.

Ако диетата премногу често, тогаш е веројатно губење на мускулите. Ризикот од егзацербација на хронични гастроинтестинални заболувања се зголемува.

Во исто време, малата нерамнотежа во исхраната помага да се фрли свеж изглед на намалувањето на потребата за големи количини на храна.

Кој не сака да изгуби тежина на овој систем

Не секој може да ја користи оваа диета без несакани ефекти. Апсолутна контраиндикација е бременост и лактација - овие периоди од животот на жената целосно го исклучуваат одбивањето на храна за да се губат телесната тежина. Како и:

 • нестабилен крвен притисок, хипертензија или хипотензија;
 • проблеми со срцето, бубрезите;
 • дијабетес;
 • нарушувања во дигестивниот тракт;
 • активен физички тренинг;
 • стресна состојба, нервен преоптоварување;
 • мината траума или операција.

Мислења и критики

Диетата е прилично лесна за толерирање. Ако сакате, можете да направите вкусно и разновидно мени, користете долга листа на зеленчук и овошје.

Што велат експертите

Мислењата на нутриционистите се поделени. Некои се сигурни дека диетата е доста ефикасна и може да помогне дури и при значителна дебелина.

Други веруваат дека повеќето од диетите објавени на интернет се штетни за здравјето. Нивниот резултат е тежина, која се нормализира со намалување на не масти, туку мускулна маса. Омилената диета не е исклучок. Плус, јадењето секој втор ден за многу специјалисти изгледа едноставно смешно и апсурдно.

Што мислат корисниците

Корисниците се попозитивни. Многумина изгубија тежина без многу маки и го зедоа во функција електроенергетскиот систем.

 • Тие забележуваат постојано намалување на тежината, како и прилично весело расположение.
 • Повеќето не покажале слабост дури и во деновите за пиење.
 • Зелка, цвекло и друг зеленчук, овошје, пилешко се ефтини. Лесно е да се создаде вкусно мени од дозволените производи.

Подолу се прегледите и резултатите на луѓето кои навистина го промениле својот изглед по користењето на системот за исхрана Lyubimaya.

 • „Ниту една диета не даде таков резултат - изгубив 7, 5 кг. И тоа е лесно - дури и во деновите на пиење, се чувствував нормално. И јас навистина не сакав да јадам".
 • „Поминаа скоро 5 килограми, па дури и го прекршив распоредот. Јадел јаболка во деновите за пиење. И потоа јадев уште 2 недели според правилата на последниот ден, кога се е можно. Сè уште вака јадам скоро цело време, ми се допаѓа. Изгубените килограми не се вратија.
 • „Решив да се обидам да ги изгубам вишокот килограми, гледајќи ја мојата сопруга. Ослабела 8 килограми со омилената диета. И тој седеше, издржа, само пиеше и не јадеше. Како резултат на тоа, по третото повторување на диетата, исчезнаа 6 кг. Се повторува по 2-3 месеци. И тогаш толку се навикнав што сега не јадам еднаш неделно, пијам само чаеви и чорби.