Диета со леќата

Секој знае за големата мудрост на тибетските монаси. Сите им веруваат. И не за џабе избрале леќата за пости за чистење за време на медитација.

каша од леќата за губење на тежината

Што е корисно леќата

100 гр леќата содржи 313 килокалории. За вегетаријанците, леќата го заменува месото поради неговиот уникатен состав. Има малку јаглени хидрати, но многу растителни протеини. Содржи сложени јаглехидрати кои се апсорбираат од телото долго време, што значи дека гладта не се чувствува долго време. Магнезиумот и железото, кои ги има во изобилство во целата хељда, лекуваат анемија, додека калциумот и калиумот се добри за косата, ноктите и кожата. Голема количина на влакна обезбедува редовно чистење на цревата. Лецитинот во составот на житарките го „чисти" црниот дроб, а рутинот ја отстранува вишокот течност. Кашата од леќата е корисна за „јадрата", бидејќи ги зајакнува ѕидовите на крвните садови и помага да се справите со едемот. Многу е важно во леќата да нема глутен, па да нема алергија на него.

Излегува дека користејќи леќата според одредени правила, можете да се ослободите од вишокот килограми без да му наштети на здравјето и многу брзо. Диетата со хељда се здобива со популарност меѓу „ѕвездите".

Придобивките од оваа диета

 • достапност и ниска цена;
 • недостаток на глад за време на диетата - леќата може да се јаде без ограничувања;
 • ефикасност (за една недела е можно да се ослободите од 10 вишок килограми);
 • недостаток на запек, бидејќи леќата ја подобрува интестиналната подвижност, чистејќи го телото од токсини и токсини;
 • за време на диетата „остава" не само вишокот маснотии, туку и целулитот, а се подобрува и изгледот на кожата.

Лошите страни на диетата со леќата

 • спаѓа во групата на крути „монодиети" - само каша од хељда и кефир;
 • монотоно и затоа брзо досадно;
 • чувство на летаргија, слабост, намалена ефикасност, а понекогаш и напади на губење на свеста поради недостаток на витамини, гликоза и аминокиселини кои ги доживува телото;
 • недостаток на животински протеини неопходни за работа на мускулите;
 • телото не добива доволно шеќер и сол;
 • брзо изгубените килограми може да се вратат многу брзо доколку не го промените претходниот начин на живот.

Рецепт за губење на тежината на диета со леќата

мерење на половината за време на диетата со леќата

1. Подготвителна фаза

Ако се донесе одлука да започнете диета со леќата, тогаш треба да резервирате дневно:

 1. чаша (200 - 220 g) леќата, од која се подготвува каша од леќата по следниот рецепт: навечер истурете чаша измиена хељда со две чаши врела вода, завиткајте ја во ќебе и оставете до утро;
 2. пијалок од мед, за чија подготовка треба да разредите лажичка мед во чаша обична топла вода;
 3. литар кефир без маснотии.

Постојат неколку контраиндикации за диетата со леќата. Ова е:

 • чир на желудникот;
 • гастритис со висока киселост;
 • хипертензија;
 • анемија;
 • дијабетес мелитус (внимателно! );
 • висока физичка активност;
 • бременост и доење.

Ако се исполнети сите услови, можете да започнете!

2. Фаза на диета

Времетраењето на диетата со хељда е најмалку една недела, но не повеќе од две. Можете да го повторите само по три до шест месеци.

Главните „тајни":

 • во текот на денот, во неколку дози (4-5 пати), треба да јадете каша од хељда без сол, зачини и шеќер, подготвена претходниот ден од чаша леќата;
 • леќата не треба да се вари, бидејќи сите корисни материи се распаѓаат кога се загреваат;
 • дозволено е додавање на не-ГМО соја сос во каша за време на оброците (непожелно! );
 • дозволено е да се пие еден литар 1% кефир, чаша мед пијалок и чаша зелен чај;
 • нема ограничувања за вода;
 • дозволена е закуска во форма на едно јаболко, грејпфрут или портокал;
 • исклучете го внесот на храна 3-4 часа пред спиење;
 • земајте мултивитамини за време на диетата.

3. Фаза на излез од исхраната

Трае најмалку две недели и треба да биде мазно. Може да се консумираат најмногу 1500 килокалории дневно. Слаткото, брашното и маснотиите постепено се внесуваат во исхраната. Избегнувајте храна која содржи конзерванси. Во овој период, исхраната со физичка активност треба да даде предност на одење.

Еве пример шема „излез":

 1. 1 ден: количината на леќата треба да се преполови, заменувајќи ја со зеленчук, со исклучок на компири;
 2. следниот ден: дозволено е малку сирење, јогурт со малку маснотии и овошје;
 3. 3-ти ден: треба да појадувате само со леќата, а за ручек се воведува ориз со варен зеленчук, за попладневна ужина - 200 гр салата од зеленчук, а за вечера - варено јајце или супа од зеленчук;
 4. 4-ти ден: се додава варено или печено месо (на пример, мисирка, пилешки гради, говедско месо), овесна каша и сушен 'ржан леб;
 5. 5-ти ден: треба да ја исклучите леќата, заменувајќи ја со ориз, овесна каша и внесете чаша 1, 5% млеко во секојдневната исхрана.

Триковите на диетата со хељда

 • Ако треба брзо да готвите каша од леќата за диета, доволно е да ги „парите" житарките два часа во термос.
 • За да ја направите диетата поефикасна, не треба да пиете леќата со кефир. Кефирот може да се пие само час и половина по јадење каша.
 • Веднаш по будењето наутро, потребно е да се напиете чаша вода на собна температура, што ќе ви овозможи да го започнете правилното функционирање на дигестивниот систем.
 • Колку повеќе вода пиете дневно, толку е поефикасна диетата со леќата. Ги забрзува сите процеси на варење и ги отстранува токсините од телото.
 • Ако пиете супа од шипинка за време на диета, стапката на губење на тежината ќе се зголеми.
 • Нема потреба да се обидувате да јадете помалку и да издржите глад - ова ја забавува стапката на губење на тежината.
 • Не заборавајте да ја дополните вашата исхрана со вежбање. Најефикасни се пливањето, аеробикот и пешачењето.

Измени на диетата со леќата

леќата со сушено овошје за губење на тежината
 1. Диета со леќата со сушено овошје. Оваа опција за слатко е дизајнирана строго за две недели. На кашата од хељда, во секој оброк се додаваат 2-3 сечкани плодови од суви кајсии, смокви или суви сливи, што ќе обезбеди пријатен вкус на храната. Дневната количина на сушено овошје не треба да биде поголема од 100 гр.
 2. Диета со леќата со зеленчук, овошје и сирење. Ова е лесна верзија на диетата со леќата. Овошјето се додава секој ден во исхраната (без цреши, банани и урми), 20-30 гр сирење со малку маснотии и свеж или парен зеленчук (освен скробниот).
 3. Диета со сок од леќата. Нејзиното времетраење е 7-10 дена. Треба да има три главни методи на каша од леќата. Помеѓу нив, треба да пиете свежо цедени сокови без шеќер и сол: грејпфрут, морков-цвекло, краставица-целер, јаболко-зелка или портокал. Оваа диета со леќата лесно се поднесува.
 4. Зајакнувачка диета со леќата. Со оваа опција, можете да јадете само три пати на ден, но обемот на порции значително се зголемува. За појадок, можете да додадете 125 гр урда во варена леќата на пареа. Ручекот е целосно „кралски": леќата, салата со растително масло и 100 гр варено телешко месо.

Ден на истовар на леќата

леќата со ореви и кефир за губење на тежината

За еден ден, можете лесно да изгубите 1 - 1, 5 кг. Доколку треба да ја одржувате тежината, доволно е еден ден за истовар месечно. Ако треба да изгубите тежина, ќе мора да поминете два дена за истовар во неделата, на пример, во понеделник и четврток.

За еден ден треба да јадете каша направена од една чаша житарки, исполнета со 500 мл зовриена вода преку ноќ. Леќата се јаде во 3-4 дози. Дозволено е и пиење литар кефир без маснотии. Можете да пиете зелен чај.

Диетата со хељда е многу строга, задоволувачка и суперефикасна! Таа не е разочарана.